PREDUSLOVI ZA USPOSTAVLJANJE JAVNO-PRIVATNOG PARTNERSTVA KAO MODELA EFEKTIVNOG UPRAVLJANJA JAVNIM POSLOVIMA

Autori

  • Amel Delić Fakultet za upravu, Univerzitet u Sarajevu
  • Đevad Šašić Fakultet za upravu, Univerzitet u Sarajevu
  • Merima Tanović Fakultet za upravu, Univerzitet u Sarajevu

DOI:

https://doi.org/10.53028/1986-6127.2021.12.1.55

Ključne riječi:

javno-privatno partnerstvo, tranzicijske zemlje, legislativni, politički i upravni pristup, efektivni menadžment, upravljanje javnim poslovima

Sažetak

Djelokrug aktivnosti države, naročito javne uprave raste i postaje sve zahtjevniji. Državna uprava je uvijek služila nekom višem interesu, koji se neznatno mijenjao tokom historije, ali bez obzira na to, njihova djelatnost obuhvata brojna područja svakodnevnog života i često složene i formalizovane postupke koji su zahtijevaju specifično znanje i vještine.

Savremeni pristup državne uprave treba biti racionaliziran i inkluzivan, usljed globalnog konteksta, dostupnosti informacija, visokog nivoa prava građana i povećanih potreba, te drugih faktora. Država usvaja nove obrasce, a jedan od njih koji omogućava državi da slijedi društvenu dinamiku i racionalizira svoje aktivnosti i resurse je javno-privatno partnerstvo. U ovom radu je predstavljen koncept javno-privatnog partnerstva sa temeljnjim motivima za njegovu primjenu, kao i prednostima i negativnim aspektima, kroz prizmu tri zemlje centralne i istočne Evrope, ali praktično istog geografskog regiona i sa sličnim političkim, ekonomskim i pravnim kontekstom: Bugarska, Mađarska i Bosna i Hercegovina. Rad predstavlja legislativnu, političku i upravnu perspektivu javno-privatnog partnerstva, uzevši u obzir da su prve dvije zemlje nedavno postale članice Evropske unije i upravo završavaju tranziciju koju treća zemlja, Bosna i Hercegovina počinje u ovom trenutku.

Preuzimanja

Podaci za preuzimanje još nisu dostupni.

Downloads

Objavljen

2021-10-20

Izdanje

Sekcija

Članci